Аутори:
1. Đorđe Božović, Medicinski fakultet Foča ,
Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina
2. Слободан Додић, Стоматолошки факултет Универзитета у Београду, Serbia
3. Nedeljka Ivković, 4. Дијана Поповић Грубач, Medicinski fakultet Foča ,
Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina
5. Александра Жужа, Medicinski fakultet Foča ,
Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina
Апстракт:
Керамичке надокнаде су посљедњих година интересантне због естетских особина. Избор композитног цемента зависи од врсте керамичког материјала који се користи.
Циљ: Студија је испитивала чврстоћу везе на истезање три врсте композитних цемената за литијум-дисиликатну керамику користећи керамика-цемент-керамика узорке.
Материјал и методе: Користили смо литијум-дисиликатну керамику и три врсте композитних цемената (Variolink Esthetic - VE, SpeedCEM - SC and G-CEM LinkAce – GC). Везујућа површина керамике (N=30) је нагризана са 4.7 % ХФ киселином 20 секунди, силанизирана и цементирана за индентичну другу половину керамичког узорка. Узорци су даље насумично подјељени у двије групе на основу начина тестирања: суво тестирање (СТ) - одмах и тестирање старењем (ТС) – након термоциклирања од 12000 циклуса. Резултати су статистички обрађивани помоћу теста двофакторске анализе варијансе.
Резултати: После СТ, средња вриједност чврстоће везе у MPa за VE (25.9) је статистички значајно већа у односу на SC (17.5) и GC (25.8). Такође након ТС, вриједности чврстоће везе VE (25.6) су исто статистички значајно веће у односу на SC (15.4) и GC (17.5).
Закључак: VE цемент показује највећу чврстоћу везе за литијум-дисиликатну керамику са као и без термоциклирања.
Кључне речи:
композитни цемент, литијум-дисиликатна керамика, чврстоћа
Тематска област:
СИМПОЗИЈУМ Б - Биоматеријали и наномедицина
Датум пријаве сажетка:
25.07.2018.
Конференцијa:
Contemporary Materials 2018 - Савремени Материјали