Аутори:
1. Наташа Тртић,
Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina
2. Tijana Adamovic,
Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina
3. Valentina Veselinović, University of Banja Luka, Medical Faculty,
Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina
4. Radmila Arbutina, Медицински факултет Бања Лука ,
Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina
5. Zeljka Kojic, Медицински факултет Бања Лука ,
Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina
Апстракт:
Hemioterapeutici ili antimikrobni lijekovi su supstance koje sprečavaju razvoj patogenih bakterija, ali i drugih mikroorganizama u organizmu čovjeka, a da u istim koncentracijama prouzrokuju toksičnost koja je podnošljiva za pacijenta. Antiinfektivni lijekovi su otkriveni i uvedeni u terapiju oboljenja u posljednih 70 godina. Njihovo otkriće i primjena u terapiji predstavlja jedno od najznačajnijih dostignuća u istoriji medicine. Primjena ovih lijekova izmijenila je tok bolesti i prognozu mnogih infektivnih oboljenja.
Procjenjuje se da postoji više od 400 oboljenja koja pogađaju usnu duplju. Najrasprostranjenija su karijes i oboljenja parodoncijuma.
Oboljenja potpornih tkiva zuba predstavljaju hronična infektivno-destruktivna oboljenja, čiji početak bolesti je uslovljen prisustvom brojnih bakterija na dento-gingivalnom kompleksu. Dalji tok oboljenja uslovljen je imunološkim i odbrambenim statusom domaćina. Materijali koji se mogu primjenjivati u terapiji oboljenja parodoncijuma su veoma raznovrsni. Veoma je važno izabrati adekvatno i efikasno antimikrobno sredstvo kako bi se uspješno suzbila infekcija potpornog tkiva zuba.
Nekontrolisana primjena antimikrobnih lijekova dovela je do pojave rezistencije sve većeg broja poznatih bakterija. Rezistancija bakterija na antibiotike je postala globalni zdravstveni problem što može ozbiljno da ugrozi napredak moderne medicine.
Neophodno je biti racionalan u upotrebi antimikrobnih sredstava i iste primjenjivati samo onda kada su zaista i neophodni.
Кључне речи:
Antimikrobna sredstva, patogene bakterije, paropatogeni, parodontopatije, periapikalne lezije
Тематска област:
СИМПОЗИЈУМ Б - Биоматеријали и наномедицина
Датум пријаве сажетка:
30.09.2017.
Конференцијa:
Contemporary Materials 2017 - Савремени Материјали