Аутори:
1. Nada Lukic, JZU Bolnica Mladen Stojanović,
Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina
2. Vesna Sobot, Serbia
Апстракт:
Uvod
Mooren-ov ulcus je rijetko, ali ozbiljno stanje najvjerovatnije uzrokovano autoimunim odgovorom na kornealne stromalne antigene. Prema kliničkom ispoljavanju razlikuju se 3 tipa promjena:
1. Unilateralna ulceracija (uglavnom kod bijele rase i češće kod žena)
2. Bilateralni agresivni oblik (uglavnom kod mladih osoba indijskog porijekla)
3. Bilateralni indoletni oblik (uglavnom kod starijih osoba indijskog porijekla)
Prikaz slučaja
Pacijentica, stara 39 godina javila se prvi put na pregled zbog fotofobije, crvenila, suzenja i blagog osjećaja žuljanja lijevog oka. Klinički je bio prisutan manji defekt rožnjače paralimbalno na 5h, te je postavljena dijagnoza Keratitis marginalis i uključena lubrikantna i kortikosteroidna terapija lokalno u kapima. Na kontrolnim pregledima registruje se konstantna progresija ulceracije cirkumferencijalno, uz limbus na obe strane, kao i u dubinu strome rožnjače. Nakon nekoliko mjeseci promjene su zahvatile 2/3 obima rožnjače uz prijetnju perforacije na pojedinim mjestima uz proziran centralni dio rožnjače i očuvanu vidnu oštrinu, ali sa jako izraženim podražajem oka i fotofobijom.
Metodom eliminacije drugih stanja postavljena je dijagnoza Mooren-ovog ulkusa rožnjače. Urađena je sva dostupna dijagnostika uključujući: KKS, SE, fibrinogen, biohemijske analize, analize urina, CRP, RF, WR, AST-o, kao i RTG srca i pluća i internistički pregled. Sve pretrage su bile u fiziološkim granicama, osim rentgenografije pluća na kojoj su bile prisutne promene tipa Sequelle TBC pulm. l.dex. Mikrobiološkim pregledom brisa rožnjače i konjunktive nađena fiziološka flora. Citološkim pregledom uzorka ulceracije rožnjače nađen inflamatorni infiltrat mješovitog tipa.
Obzirom da nije bilo odgovora na datu terapiju, koju je pacijentica koristila više mjeseci, odlučeno je da se hirurški odstrani zadebljala konjunktiva duž lezije uz limbus, a 4mm širine. Pretpostavlja se da se u susjednoj konjunktivi stvaraju antitijela na antigene strome rožnjače i da ekszicija može da prekine dalje napredovanje bolesti.
U lokalnoj anesteziji urađen navedeni operativni zahvat i aplicirana terapijska membrana. U terapiji uz vještačke suze date kortikosteroidne i Cyclosporin A 1% kapi u trajanju od 3 nedelje. Sedam dana od operativnog zahvata dolazi do poboljšanja kliničke slike i smanjenja podražaja i postepenog popunjavanja perifernog defekta rožnjače tkivom. Nakon mjesec dana pacijentica može ponovo da drži oko otvorenim uz blagu fotofobiju, te negativnim fluoresceinskim testom na rožnjači.
Zaključak
Ovaj slučaj nam govori da kod ovakvih promjena na rožnjači koje na našem području nisu česte treba misliti i na Mooren-ov ulcus. Hirurška terapija je možda jedan od dokaza da se radi o autoimunom procesu na periferiji rožnjače, a da se taj proces odvija baš u izmijenjenoj i inflamiranoj konjunktivi na limbusu, te se nakon odstranjenja tog dijela konjunktive potakne proces oporavka uz dodatnu imunosupesivnu terapiju.
Кључне речи:
Ulcus Mooren,hirurška terapija
Тематска област:
Рожњача, вежњача
Датум пријаве сажетка:
25.04.2017.
Конференцијa:
Други конгрес офталмолога Републике Српске са међународним учешћем