Аутори:
1. Ђорђе Мирјанић, ЈЗУ Дом здравља Бања Лука ,
Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina
2. Владан Мирјанић, Медицински факултет Бања Лука ,
Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina
Апстракт:
Бројне студије у свијету, као и претходна истраживања кандидата су недвосмислено показале дејство газираних напитака, посебно кола типа на површинску структуру глеђи. Исто тако потрошња кола напитака је у све већем порасту, посебно код младих, па поједине анкете биљеже да их користе чак и дјеца од двије године. Због тога је значајно да се преиспитају све могућности додатне заштите глеђи.
Истраживање представља оргинални допринос изучавању механизама заштите зуба од спољашњих некариозних фактора. Сами аутори, али и бројни други истраживачи су указали на деструктивна својства газираних напитака по наноструктуру кристалне решетке зубне глеђи. Али мали број је објављених студија о могућим заштитним факторима.
Истраживачи истичу да испитивање природних материја које имају способност да опорављају зубну глеђ или појачају њену отпорност није значајно само као заштита од дејства ерозивних напитака, већ могу да послуже и као превенција самог каријеса зуба пошто се ради о сличним патофизиолошким механизмима поремећаја равнотеже реминерализације и деминерализације.
Кључне речи:
Кључне ријечи:природни заслађивачи,зубна глеђ,газирани напитци
Тематска област:
СИМПОЗИЈУМ Б - Биоматеријали и наномедицина
Датум пријаве сажетка:
24.06.2016.
Конференцијa:
Contemporary Materials 2016 - Савремени Материјали