Аутори:
1. Tatjana Boškić,
Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina
2. Ljiljana Stojković Topić, 3. Tatjana Nožica Radulović,
Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina
Апстракт:
Uvod: Moždani udar /CVI/ ostavlja visok stepen onesposobljenosti i ograničenja u aktivnostima dnevnog života /ADŽ/ koje utiču na kvalitet života pacijenta i njegove porodice. Očekuje se da planirana i timski provedena rehabilitacija redukuje posljedice CVI te poveća stepen nezavisnosti u ADŽ. Bartel index je uobičajeno upotrebljavana skala za procjenu ADŽ .
Cilj: Procijeniti uticaj rehabilitacije na povećanje stepena nezavisnosti u aktivnostima dnevnog života nakon CVI koristeći Bartel index skalu.
Materijal i metode: Ispitivanjem je obuhvaćeno 227 pacijenata (127 muškaraca i 100 žena) , rehabilitovanih u periodu od 1.1-31.12.2010 godine. Svi pacijenti su na prvoj rehabilitaciji nakon CVI. Za procjenu stepena zavisnosti u ADŽ pacijenti su na prijemu i otpustu u okviru radne terapije testirani pomoću Bartel index skale.
Rezultati: Na početku rehabilitacije 47,13% pacijenata je bilo potpuno zavisno u ADŽ, 35,24% pacijenata teško zavisno, 15,41% umjereno zavisno, 0,88% malo zavisno. Po završetku tretmana 31,27% je ostalo potpuno zavisno u ADŽ, 21,14% teško zavisno, 32,59% umjereno zavisno, 12,77% malo zavisno, 1,76% potpuno samostalno u ADŽ.
Zaključak: Stepen zavisnosti u ADŽ predstavlja veoma važan aspekt oporavka i mjerilo
ishoda rehabilitacije nakon CVI. Sveobuhvatna, multidisciplinarna rehabilitacija doprinosi smanjenu stepena zavisnosti o pomoći drugog lica u ADŽ te poboljšanju kvaliteta života. Primjena Bartel index skale je jednostavna, korisna i praktična a testiranje ne zatijeva dug vremenski period.
Тематска област:
Слободне теме
Уводни рад:
Да
Датум пријаве сажетка:
30.03.2011.
Бр. отварања:
819
Конференцијa:
Drugi kongres doktora medicine Republike Srpske