Аутори:
1. Sanja Marić,
Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina
Апстракт:
IASP definiše neuropatski bol (NPB) kao bol koji je iniciran ili uzrokovan primarnom lezijom, disfunkcijom ili prolaznim narušavanjem u perifernom ili centralnom nervnom sistemu, a u odsustvu bolnog nadražaja na periferiji (nenociceptivni bol). NPB predstavlja veliki zdravstveni, ekonomski i socijalni problem, jer narušava kvalitet života bolesnika sa čestim razvojem hroničnog bolnog sindroma. Cilj rada bio je prikazati vlastita iskustva u liječenju različitih bolnih sindroma tipa NPB.
Obrađena je grupa pacijenata liječenih u Ambulanti za terapiju bola KBC Foča tokom perioda januar 2010/januar 2011. godine. Studija je retrospektivna.
Rezultati su pokazali da je u ovom periodu liječeno 185 pacijenata sa hroničnim bolnim sindromom. Hronični nekancerski bol bio je zastupljen u 43 procenata. Obrađena je grupa od 75 pacijenata sa NPB. Najčešći razlog dolaska u našu ambulantu bio je: herpes zoster, neuropatije različitog porijekla, fantomski bol, radikulopatija, hronični lumbalni sindrom. U našoj studiji najčešće korišteni lijekovi bili su antiepileptici i antidepresivi (neurontin i amyzol), potom nesteroidni antinflamatorni lijekovi (najčešće ketoprofen) i opioidi (najčešće tramadol) u kombinaciji sa lidokainom primjenjenim lokalno, te TENS, fizikalna terapija i periferni neuroblokovi od nefarmakoloških procedura.
Savremeni koncept liječenja NP bola zahtijeva multidisciplinarani i multimodalani pristup. Osnova farmakološkog liječenja su antikonvulzanti (pregabalin i gabapentin) i antidepresivi (amitriptilin) koji svoju aktivnost ispoljavaju djelujući inhibitorno na noradrenergičkom i serotonergičkom nivou. Uspjeha mogu imati i različite nefarmakološke procedure.
Кључне речи:
neuropatski bol, antidepresivi, antikonvulzanti
Уводни рад:
Да
Датум пријаве сажетка:
12.03.2011.
Бр. отварања:
1742
Конференцијa:
Drugi kongres doktora medicine Republike Srpske